22 квітня 2019р.
Аграрний сектор України
 
Рослинництво
Тваринництво та ветеринарія
Технічне забезпечення
Переробка та якість продукції
Економіка
Правове забезпечення та земельні питання
Корисна інформація
Новини
Статистика
Ціни
Аграрна освіта та наука
Дорадництво
Агровебкаталог
Дошка агро-оголошень
Агро-форум
 

Українському грибівництву заважає розвиватися відсутність інформації

Ринок грибів в Україні стрімко розвивається. Однак його учасники не володіють елементарною технологічною та ринковою інформацією, що заважає їм рухатися вперед. Така теза прозвучала на третьому підготовчому семінарі для виробників гливи, що відбувся в Чернігові у квітні цього року. Семінар організувало донецьке ТОВ "Біотехнологія" — один з найбільших в Україні постачальників міцелію для грибівницьких господарств.
Учасники ринку та науковці на семінарі розповіли, що за часів Радянського Союзу було закладено солідне наукове підгрунтя для розвитку грибівництва. Але наприкінці 80-х років, коли вся економіка опинилася у глибокій кризі, ця база була майже зруйнована. На початку 90-х років в Україні існувала торгівля грибами, але власне виробництво було майже не розвинене — набагато простіше було завозити готову продукцію з тієї ж Польщі. Вітчизняні підприємства просто не могли конкурувати з такими ділками.
Комерційне грибівництво в нашій країні бере початок з другої половини 90-х років. Саме тоді з'явилися люди, готові вкладати гроші саме в розвиток виробництва, а не торгівлю. Незважаючи на те, що ця галузь в Україні дуже молода, вона розвивається дуже динамічно. Провідний російський експерт в галузі виробництва гливи Володимир Матершев, який представив левову частку доповідей на семінарі, розповів в інтерв’ю "Агроогляду", що Україна останніми роками переживає справжній "грибний бум" — за темпами зростання вітчизняний ринок випереджає усі країни СНД.
Перспективи цього ринку можна тільки уявити — приміром, у сусідній Росії, за оцінками московського видання "Школа грибоводства", в поточному році у виробництво грибів буде інвестовано близько $8 млн.
Втім, українські виробники знаходяться у більш вигідному становищі, ніж їхні російські колеги: ринок РФ насичений імпортною продукцією, доля ж вітчизняних грибівників там не перевищує 30%. Експерти говорять, що для витіснення з ринку Росії іноземної продукції (шампіньйонів) необхідно інвестувати у вітчизняне виробництво колосальні суми — близько $150 млн.
За словами В.Матершева, на сьогоднішній день в Україні внутрішнє виробництво грибів не задовольняє потреб ринку й на 50%, а обсяги імпорту недостатні. Але не все так просто — в галузі існує низка проблем. Найважливіша з них, на думку генерального директора ТОВ "Біотехнологія" Сергія Кравчука, полягає у відсутності достовірної та повної технологічної інформації. Додамо від себе — і ринкової. Доказом тому може бути щирий інтерес учасників семінару до журналу "Агроогляд: овочі та фрукти", який було презентовано на форумі.
"Часто буває так: людина працює в цій сфері не один рік, але не має жодного уявлення про бізнес, яким займається. Звідси — нестабільність багатьох грибівницьких господарств", — коментує гендиректор "Біотехнології".
Розвитку ринку грибів серйозно перешкоджає безліч непрофесійних консультантів та аферистів, які пропонують свої послуги за чималі гроші і при цьому не несуть жодної відповідальності за кінцевий результат. Такі підприємці часто переконують людей у тому, що можна отримати шалені прибутки на грибах, не вклавши в цей бізнес великих грошей. Але це небезпечна брехня, попереджають спеціалісти. "В аматорському грибівництві відсутня стабільність. Люди просто втрачають час, а час, як відомо, це гроші", — вважає Сергій Кравчук.
До того ж, галузь абсолютно не підтримується державою, тому грибівники можуть розраховувати виключно на себе. "Державі ми не потрібні, вона нам не допоможе", — констатує Сергій Кравчук.
Як влучно висловився керівник "Біотехнології", виробникам грибів в Україні потрібно об'єднуватися "за професійною ознакою". На жаль, нині кожен учасник ринку зациклений на своїх проблемах. Але це закрита позиція, яка не є конструктивною, запевняють спеціалісти.
За прогнозами експертів, в подальшому ринок грибів буде розвиватися в двох основних напрямках: з одного боку, деякий час буде зростати кількість виробників, з іншого — ринок буде укрупнюватися. На сьогоднішній день найбільш впливовими учасниками ринку є великі оптові компанії та супермаркети. А такі споживачі, по-перше, потребують великих обсягів продукції, а по-друге, працюють лише з тими виробниками, які зможуть забезпечити стабільне постачання. Зростають і вимоги до якості продукції (хоча зараз, з урахуванням дефіциту грибів, добре продається навіть продукція невисокої якості), тому підприємства в перспективі будуть змушені або купувати сучасне обладнання, якісну сировину для виробництва та користуватися послугами високопрофесійних технологів, або піти з ринку.
Тетяна Кротова

Цікаві факти:
За обсягами виробництва грибів у світі лідирує Китай. Грибна індустрія в агробізнесі Китаю посідає 6 місце після виробництва зернових, бавовни, капусти, фруктів та овочів. Обсяги валового продажу грибів в країні складають $5 млрд. на рік, в галузі працюють близько 30 млн. людей.
Шампіньйон має багато корисних властивостей. В народній медицині його використовують як антидіабетичний засіб. Він містить полісахариди, які здатні стримувати розвиток ракових пухлин, мають антибактеріальні властивості.
Глива звичайна містить до 38% білку. В цьому грибі є всі 18 амінокислот, які необхідні для збалансованого харчування людини. Крім того, він містить майже весь комплекс вітамінів групи В, а також D2 і Е (токоферол). Споживання гливи знижує високий кров'яний тиск і тонізує нервову систему, зменшує рівень холестерину у крові, позитивно впливає на імунітет.
  ©agroua.net 2002-2015. Усі права захищені. Без посилання на сайт "Аграрний сектор України" (agroua.net) перепублікація матеріалів заборонена.