20 січня 2020р.
Аграрний сектор України
 
Рослинництво
Тваринництво та ветеринарія
Технічне забезпечення
Переробка та якість продукції
Переробка продукції
Якість продукції
Економіка
Правове забезпечення та земельні питання
Корисна інформація
Новини
Статистика
Ціни
Аграрна освіта та наука
Дорадництво
Агровебкаталог
Дошка агро-оголошень
Агро-форум
 
зберігання продукції рослинництва .:. змінити
тютюн .:. змінити

Висушений тютюн до обробки і реалізації доводиться зберігати деякий час у господарствах. Найчастіше його зберігають у в'язках по 4-5 шнурів, які називають гаванками. Їх підвищують до жердин або рейок у верхній частині сараю. Оптимальні умови для зберігання тютюну такі: температура повітря 15-200С, відносна вологість 60-70%.

Зберігати тютюн можна також в бунтах, щільно складаючи гаванки на дерев'яний або солом'яний настил, піднятий над підлогою на 20-25 см. Висота бунта не повинна перевищувати 1,5-1,7 м. Зберігання у бунтах забезпечує більш стабільну вологість тютюну - він менше перезволожується і пересихає, краще зберігає своє забарвлення, його можна сортувати, пакувати за будь-якої погоди. Проте при зберіганні тютюну в бунтах потрібно стежити за температурою і з появою ознак самозігрівання негайно розібрати бунт, провітрити і перекласти тютюн на нове місце.

Щоб надати тютюну товарний вигляд, його сортують. Перед початком сортування висушений тютюн злегка зволожують (відволожують) до стану, що виключає можливість втрати внаслідок подрібнення сухих листків. Досягають цього, відкриваючи двері і вікна на ніч, або, якщо тютюн знаходиться на рамах, шляхом винесення їх за межі складу. Одначе вологість листя не повинна бути більше 16-18%.

Техніка сортування полягає у відборі листків і віднесенні їх до того чи іншого товарного сорту згідно ознакам, передбаченим стандартом. Є декілька способів сортування тютюну: сортування для шнурової, стосової та папушованої тюковки, обробка тютюну "вгладь" та ін.

При сортуванні тютюну для шнурової тюковки листя на шнурі переглядають і видаляють ті з них, які не відповідають товарному сорту основної маси тютюну на шнурі. Залишене на шнурі листя одного сорту зсувають впритул, шнур ріжуть на частини, укладають їх для пресування, а потім тюкують.

Широко розповсюджений спосіб обробки тютюну в стос. Листя знімають із шнурів, кожен лист розправляють, встановлюють його товарний сорт і складають за сортами в пачки (стоси). При складанні слідкують за співпаданням черешків і середніх жилок. В пачку збирають 18-25 листків одного розміру, однорідних за кольором, ломкою та іншими ознаками.

Пакують тютюн у спеціальні дерев'яні ящики (форми) без дна і кришки, з розсувними стінками в ширину. Розміри форм такі: внутрішня довжина 80 см, висота 53 і ширина від 20 до 75 см. Перед початком тюкування під ящик з двох боків кладуть по ширині його дерев'яні бруски або тюковальні палички, які зв'язують в двох-трьох місцях шпагатом. Після цього в ящик вкладають пачки (стоси) тютюну з таким розрахунком, щоб платівки листків перекривали одна іншу на 1/3 або на 1/2 довжини, а черешки були направлені в протилежний бік. Спочатку викладають дно ящика, потім за особливою системою укладають основні ряди, формують кути тюка і вкладають самий верхній ряд ("верхню сорочку"). По закінченню формування тюка зверху кладуть пресувальну дошку і знімають ящика. Після зняття пресувальної дошки зверху тюка кладуть три палички паралельно нижнім і рівномірно зв'язують шпагатом. По висоті тюка кладуть 12-14 рядів пачок (стосів) тютюну. Вологість тютюну в тюках не повинна перевищувати 17-18%.
Тютюново-ферментативні заводи приймають також від господарств тютюн у вигляді пухкої маси з наступною переробкою його методом Тонга.

Обробка тютюну методом Тонга виключає необхідність укладки листків у пачки, як це практикується при обробітку в стос, з наступним формуванням з них тюка. Вирівняні листки укладають в прес-форму і пресують в кіпи. В кожній кіпі отримують середню за сортовим складом масу тютюну. За цим способом можливо формувати кіпи постійних об'ємів та маси.
  ©agroua.net 2002-2015. Усі права захищені. Без посилання на сайт "Аграрний сектор України" (agroua.net) перепублікація матеріалів заборонена.