16 жовтня 2019р.
Аграрний сектор України
 
Рослинництво
Тваринництво та ветеринарія
Технічне забезпечення
Переробка та якість продукції
Переробка продукції
Якість продукції
Економіка
Правове забезпечення та земельні питання
Корисна інформація
Новини
Статистика
Ціни
Аграрна освіта та наука
Дорадництво
Агровебкаталог
Дошка агро-оголошень
Агро-форум
 
зберігання продукції рослинництва .:. змінити
луб'яні культури .:. змінити

В стеблах льону-довгунця міститься 25-35% волокна, яке розміщене в коровій паренхімі у вигляді луб'яних пучків. З метою послаблення зв'язків волокон з іншими тканинами стебла проводиться біологічне мочіння, внаслідок якого отримуємо сировину-тресту, з якої і вилучають волокно.

Лляну тресту зберігають при абсолютній вологості стебел не більше 19%. Найбільш надійний спосіб зберігання в шохах (навісах). При їх відсутності тресту зберігають в скиртах чи стогах без накриття.

Основа вірно складеного стогу повинна бути діаметром 6-7 м, висота 8 м. З низу до середини стіг повинен збільшуватись у діаметрі, а потім звужуватись так, щоб верхівка закінчувалась конусом.

Оптимальні розміри прямокутної скирти: ширина 5-6 м, довжина 12-15, вишина 7-8 м. При формуванні скирт до половини вишини їх також розширюють, потім звужують і вершать. Снопи вкладають гузирями зовні з таким розрахунком, щоб в центральній частині стогу чи скирти вони були підняті на 40-50 см вище країв, т. т. з утворенням схилу до периферії. В стіг таких розмірів і форми вкладають 12 - 15 т сировини.

Перед укладанням снопів необхідно улаштовувати підстіжники і підскиртники із жердин, гілляччя, які кладуть на основу із колод. Можна використовувати кострицю, насипаючи її суцільним шаром не менше 30 см.

Тресту з підвищеною вологістю кладуть у скирти з меншою щільністю. При цьому в окремих господарствах практикується закладка скирт з колодязями для природного або примусового сушіння сировини за допомогою повітря підігрівачів ВПТ-400 або ВПТ-600.
Найбільший вихід волокна з хорошою міцністю отримують із трести з вологістю 12%. Висушену тресту зв'язують у снопи і закладають в скирти на зберігання. Скирти мають прямокутну або круглу основу. Оптимальні розміри прямокутної скирти: ширина 5-6 м, довжина 12-15, висота 7-8 м. Орієнтовна маса 1 м3 льонотрести після закладки в скирту рівна 60 кг, соломи 80 кг. При тривалому зберіганні в значно ущільненій масі 1 м3 трести льону досягає 100 кг, а соломи - 130-140 кг.

Останнім часом з метою зберігання сировини з підвищеною вологістю (від 25 до 35%) рекомендовані деякі хімічні препарати (консерванти). Так, кафедрою технології зберігання і переробки продукції рослинництва НАУ з успіхом як консервант льносировини підвищеної вологості використовується безводний аміак, що водиться в скирту за допомогою активного вентилювання та вуглеамонійні (ВАС).

Прогресивним способом збирання, обробки та зберігання льоносировини є технологія із застосування рулонних прес-підбирачів ПРП-1,6 та інших.
  ©agroua.net 2002-2015. Усі права захищені. Без посилання на сайт "Аграрний сектор України" (agroua.net) перепублікація матеріалів заборонена.