Поширення В природних умовах росте в Карпатах біля скель, гірських річок. В культурі широко вирощують аматори та деякі спеціалізовані господарства, особливо лісостепової зони. Ботанічні характеристики
- Корінь веретеноподібний, м'ясистий, що переходить у багатоголове, сторчеве кореневище.
- Стебло просте, прямостояче, до 40 см заввишки.
- Листки чергові, у верхній частині зближені, сидячі, вузьколанцетовидні, гострі, у верхній частині гострозубчасті.
- Квітки правильні, дводомні, у верхівковому щитковидному багатоквітковому суцвітті, пелюстки видовжені, жовті чи зеленуваті.
- Плід - довгаста сім'янка.
- Насіння дрібне.
Активні речовини В складі кореневої системи є дубильні речовини пірогалової групи (до 18 %), ефірні олії (до 1 %), органічні кислоти (до 0,15 % - галова, щавлева, лимонна, яблучна), флавоноїди, цукри, білки, жири, віск, мінеральні речовини (марганець, сліди цинку, титану, кадмію, хрому) тощо. Напрями використання В медицині використовують кореневу систему як стимулюючий засіб при перевтомах, різних функціональних захворюваннях нервової системи, шизофренії, для зміцнення слуху, зору, поліпшення травлення, при недокрів'ї, захворюваннях шлунка, статевих розладах, для підвищення опірності до інфекційних захворювань, переохолодження, кисневого голодування, різних стресів. Відома рослина під назвою «ліки від усіх хвороб» або другий женьшень. Ескімоси Аляски вживають в їжу як кореневища, так і молоді пагони до цвітіння рослин. Препаративні форми: готують настойки (20-25 днів) коренів на горілці (1:5) або настої (10 г на 200 мл окропу з настоюванням 4 години). Популярним є вживання протягом місяця порошку родіоли (береться на кінчик ножа) з медом, натщесерце. У фітодизайні з успіхом використовують рослину завдяки золотисто-жовтим квіткам, що цвітуть тривалий час - з червня по вересень.
Біологічні особливості Багаторічна трав'яниста, сизо-зелена однодомна рослина, а тому на плантації розміщують чоловічі і жіночі екземпляри. Дрібне насіння, що достигає в кінці літа, здатне до самоосипання, що враховують при потребі його збирання. Розмножують насінням через розсаду або відрізками кореневищ.
Технічні параметри вирощування
- Загальні особливості і місце в сівозміні. До умов вирощування і ґрунтів не дуже вибаглива. Місце підбирають з таким розрахунком, щоб культуру можна було вирощувати тривалий час.
- Основний і передпосівний період передбачає одну із систем звичайного, напівпарового або покращеного обробітку ґрунту, передпосівні вирівнювання, боронування і культивацію.
- Посівний період.
- Строки.
- Насіння висівають в лютому в ящики для проведення 1,5- місячної його стратифікації. Склад грунту в ящиках: 2 частини землі, 1 частина перегною, 1 частина піску, 2 стакани попелу на відро компоненту. Ящики з висіяним поверхневим способом насінням на вологий грунт виносять на вулицю, ставлять з північної сторони будівель, накривають листками заліза, фанери або іншими матеріалами, закидають снігом завтовшки 50-70 см. На початку вегетаційного сезону (стабільний перехід температури повітря через +5 °С) ящики з насінням виставляють на поверхню з відкритим сонцем, помірно поливають, накривають плівкою для збереження вологи. Сходи в таких випадках, як правило, з'являються на 10 день. При неможливості вирощування розсади в ящиках проводять штучну стратифікацію насіння не менше як за півтора місяця до початку вегетаційного сезону. Для цього насіння родіоли змішують з вологим піском, засипають у мішечок зі щільної матерії, поміщають в ящик з вологим піском, накривають плівкою, залишаючи невеликий отвір, ставлять у холодильник при температурі 0...+2 °С. На початку вегетаційного сезону стратифіковане насіння висівають у вологий грунт, вкриваючи плівкою, з метою підтримання вологи і створення мікроклімату. З появою сходів плівку знімають у вечірні години і поливають ділянку.
- Вегетативним шляхом висаджують відрізки кореневищ 4- 6 - річного віку ранньою весною або восени.
- Спосіб посіву насіння в ящиках і відкритому грунті суцільний. Відрізки коріння та розсаду висаджують з шириною міжрядь 70 см . та з відстанню у рядку 30 - 40 см. Для цього кореневища 4 – 6 - річного віку викопують, розрізають на 7-20 частин (довжина не менше 4-6 см) і зразу висаджують.
- Норма висадки розсади 2-річного віку та відрізків кореневищ — 3 - 4 екземпляри на один погонний метр.
- Період проростання стратифікованого насіння - 10-15 днів.
- Догляд за вегетуючими рослинами охоплює регулярне рихлення грунту, поливи, знищення бур'янів.
- Збирання врожаю.
- Заготовлювана сировина — коренева система віком 6 і більше років.
- Строки збирання - після засихання надземної маси восени.
- Спосіб збирання — викопування кореневищ вручну.
- Урожайність кореневищ 7 -10 річного віку - 100 - 150 ц/га.
Переробка
- Сушать викопані кореневища після очищення від землі, промивання, розрізування на дольки довжиною 5 см при температурі 50-60 °С. Підвищення чи зниження температури призводить до втрати якості продукції. Для приготування препаратів сировину подрібнюють до порошку або труть на терці.
- Зберігають готову продукцію у сухих, темних, провітрюваних приміщеннях.
Для збереження тривалий час кореневищ свіжими, їх після викопування ділять на 2 - 3 частини, промивають, просушують у затінку, складають у ящик з дірками знизу, насипають прожарений і дещо зволожений пісок шаром 5 см, укладають шар кореневищ родіоли, - знову насипають шар зволоженого піску і т. д. Ящик із сировиною зберігають у льохах при температурі повітря до +5 °С.
|