15 серпня 2020р.
Аграрний сектор України
 
Рослинництво
Тваринництво та ветеринарія
Технічне забезпечення
Переробка та якість продукції
Економіка
Правове забезпечення та земельні питання
Корисна інформація
Новини
Статистика
Ціни
Аграрна освіта та наука
Дорадництво
Агровебкаталог
Дошка агро-оголошень
Агро-форум
 
Аграрні новини та оперативна статистика

24.05.2016всі новини дня

Винахід світового рівня (моніторинг ЗМІ)

І. МАРИНЧЕНКО,директор, О. ПРИМАКОВ,к. т. н., с. н. с., завідувач відділу наукових досліджень з питань інтелектуальної власності та маркетингу інновацій,

Дослідна станція луб’яних культур ІСГ ПС НААН

Дослідна станція лубяних культур ІСГ ПС НААН є лідером у світі із селекції безнаркотичних сортів конопель. Результат роботи науковців-коноплярів - унікальні сорти безнаркотичних однодомних конопель, аналогів яким немає в усьому світі.

Коноплярі земної кулі не просто знають про розробки українських вчених, а орієнтуються саме на їх методики виведення вископродуктивних сортів конопель Дослідної станції луб’яних культур (ДСЛК). За результатами їх міжнародних випробувань та завдяки високим господарським показникам, сорти зареєстровані в країнах ЄС, Росії, Канаді. З 2003 року ДСЛК активно співпрацює з Французькою федерацією виробників конопель, яка розповсюджує елітне насіння в Європі, Америці, Австралії та Канаді. В останні роки країни Балтії відроджують галузь коноплярства на основі використання нашого сорту ЮСО-31 та нових інших високопродуктивних сортів української селекції. Є також зацікавленість аграріїв Казахстану до українських конопель і вже налагоджується співпраця у насінництві.

Торік на базі нашої дослідної станції відкрито Китайсько-український дослідний центр з луб’яних культур у відповідності з Угодою про співпрацю між Академією наук провінції Хейлунцзян КНР і НААН України, тож українські науковці консультують китайських колег у питаннях селекції та вирощування однодомних безнарокотичних конопель.

Значення конопель, як джерела відновлювальної натуральної сировини, важко переоцінити. Розвиток галузі забезпечить соціальні потреби (робота, екологічні продукти, розвиток виробництва), економічні показники агросектору й підвищить загальний імідж країни у міжнародній спільноті.

В останні роки посіви конопель були зосереджені на Сумщині, Полтавщині та Волині. В 2015-му коноплі висівали в 11 областях на майже 2 тис. га (рис. – Карта України з районами).

Члени Асоціації «Українські технічні коноплі» проводять роботу з гармонізації вітчизняного законодавства до основних норм і вимог законодавства ЄС в галузі коноплярства. 2012 рік став для неї знаковим, адже була прийнята постанова уряду (від 22 серпня 2012 року №800), згідно якої з серпня 2012-го, за умови дотримання ліцензійних умов вирощування конопель, посіви не підлягають обов’язковій охороні (якщо вміст ТГК в рослинах конопель не перевищує 0,08%). У 2013-му знято ряд адміністративних бар’єрів, пов’язаних із обладнанням і утриманням складів під конопляну сировину, а також обмеження по розташуванню посівів культури.

Основою успішного розвитку галузі нині може стати лише комплексний підхід до організації вирощування і переробки одержаної продукції. Позитивним є те, що у 2010-му поновив свою діяльність Харківський канатний завод (ТОВ «Канат-сировина»), якому для роботи на повну потужність не вистачає конопляної сировини. З’явились й нові виробники коноплепродукції - ТОВ«Технологія Л.Р.М.», ТОВ «Агро Ханф», ТОВ «Івакан», ТОВ «Linen of Desna».

Економіка коноплярства досить багатогранна і залежить від технологій вирощування культури: на волокна, насіння, целюлозу, енергетичну сировину тощо. Сьогодні практикують три основні технології: на волокно (зеленцеві, для одержання довгого волокна), на насіння й волокнисту продукцію (для насіння як основного продукту і можливість одержати однотипний луб чи волокно), тільки на насіння (застосовується в насінництві високих репродукцій культури).

Найпоширенішою є друга технологія. Технологічна карта вирощування за даної технології включає: посів з нормою висіву 50 кг/га (або 3,1 млн шт. схожих насінин на 1 га), догляд за посівами, збирання насіннєвої частини посівів зернозбиральними комбайнами і стеблової частини машинами загального призначення.

Витрати на виробництво коноплепродукції у 2015-му складали до 13тис. грн на гектар. При врожайності трести 5,6 т/га та насіння 1,1 т/га загальна вартість продукції з 1 га може становити понад 50 тис. грн, тобто прибуток з 1 га - близько 40 тис. грн.

Сучасні технології збирання й переробки конопель, що розроблені в ДСЛК, дозволяють використовувати сільгоспмашини загального призначення, що дає змогу повністю механізувати як процес збирання, так і процес переробки коноплепродукції. На збиранні насіння застосовують зернокомбайни, на скошуванні стебел - брусові або роторні косарки, на зламуванні стебел, формуванні валка та його обертанні - роторні граблі, при прикочуванні - водоналивні катки, формуванні рулонів - прес-підбирач, а для вантажно-розвантажувальних робіт є широкий набір техніки, призначеної для їх виконання.

Коноплярство є достатньо інвестиційно привабливим. Нині стає популярним будівництво екологічного житла із конопель, виробництво тканин із натурального волокна, пелети використовуються як енергетичні засоби замість газу. Медичне застосування продукції коноплярства все більш актуальне в Америці, Канаді, в ЄС. Український бізнес не має стояти осторонь процесів формування сучасного ринку коноплепродукції на теренах нашої країни. Навпаки - може зайняти відповідні сегменти з перспективою виходу власної продукції на світові ринки.

За останні роки площі посіву конопель в Україні збільшились удвічі, прогноз на 2016 рік – 4-5 тис. гектарів. А без цілеспрямованого розвитку галузі країна й надалі втрачатиме свої позиції світового виробника конопель, що призведе до втрати обсягів виробництва насіннєвої продукції і ринків збуту. Як ніколи зараз повинні розвиватися суміжні коноплярству переробні галузі.

Успішний розвиток і взагалі існування коноплярства в Україні були б неможливими без Дослідної станції лубяних культур, об’єктивного висвітлення широкої сфери можливого використання коноплесировини і забезпечення всіх напрямів відповідним сортовим складом конопель, технологіями їх вирощування, збирання та переробки (наприклад, вироблення інноваційної продукції - напівфабрикатів для харчової, будівельної та інших галузей).

Дослідна станція луб’яних культур Інституту сільського господарства Північного Сходу НААН України - провідна установа з наукового забезпечення галузей льонарства та коноплярства в Україні.

Наші основі напрями роботи:

·розробка методичних основ селекції льону-довгунця і технічних конопель;

·виробництво оригінального насіння сортів власної селекції;

·розробка технологій вирощування, збирання й переробки луб’яних культур;

·стандартизація продукції луб’яних культур;

·маркетингові дослідження галузей льонарства і коноплярства;

·елітне насінництво сортів зернових культур.

Дослідна станція луб’яних культур ІСГ ПС НААН

тел.: (05444) 2-21-35, 2-26-50; факс: (05444) 25-26-43

е-mail: ibc@sm.ukrtel.net

сайт: www.ibc-uaas.at.ua


джерело: Аграрний тиждень

Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
                      1   2 
  3   4   5   6   7   8   9 
 10  11  12  13  14  15  16 
 17  18  19  20  21  22  23 
 24  25  26  27  28  29  30 
 31                   
Рослинництво
Тваринництво та ветеринарія
Технічне забезпечення
Економіка
Правове забезпечення та земельні питання
Переробка та якість продукції
Ціни
Екологія
Погода


  ©agroua.net 2002-2015. Усі права захищені. Без посилання на сайт "Аграрний сектор України" (agroua.net) перепублікація матеріалів заборонена.