Порядок списання основних засобів у державних підприємствах визначається спеціальними постановами і положеннями. У приватно-орендних, кооперативних, фермерських і приватних господарствах його визначають самостійно. Списують, як правило, спрацьовані і непридатні для подальшого використання, а також морально застарілі основні засоби. Для цього створюється спеціальна комісія, яка визначає непридатність основних засобів, технічний стан їх, дає висновок про доцільність подальшого ремонту і використання. Ця комісія здійснює безпосередній огляд основних засобів. При цьому визначають можливість використання окремих вузлів і деталей та їх вартість.
У приватно-орендних і кооперативних господарствах основні засоби більш високої вартості списують за рішенням загальних зборів. Прицьому на об'єкт, який списується, складають акт на основі таких документів, як технічний паспорт, відомість дефектів та інших. В акті дають технічну характеристику основних засобів згідно з технічним паспортом, вказують нараховану суму амортизації, балансову вартість, обсяг виконаних робіт, визначають технічний стан окремих вузлів і деталей.
Списані машини розбирають на вузли і деталі. Придатні деталі оприбутковують і здають на склад, а ті, що підлягають відновленню, в ремонтну майстерню, непридатні — на металобрухт.
Для нормальної організації основних засобів виробництва необхідне своєчасне відтворення їх. При цьому відтворюється як вартість, так і натуральний вигляд основних засобів. Відтворення вартості основних засобів здійснюють шляхом створення амортизаційного фонду, а також за рахунок виручки від реалізації або ліквідації цих засобів. Організація відтворення основних засобів в натуральній формі полягає в закупівлі нових, одержанні безкоштовно або будівництві відповідних об'єктів. Слід враховувати, що для своєчасної заміни вибулих засобів новими, по можливості треба вчасно збільшувати їх кількість, поліпшувати і вдосконалювати їх структуру. Тобто відтворення має відбуватись на новій технічній основі.
Для розширення парку машин та інших основних засобів використовують прибуток підприємства, позички, а в державних підприємствах — іноді кошти державного бюджету.
Відтворення машинно-тракторного парку здійснюється у такій послідовності: розраховують раціональну структуру машин, списують машини, які відпрацювали строк служби, або продають непотрібні, замінюють і поповнюють парк машин за рахунок закупівлі нової, більш економічної техніки.
Існують різні форми постачання технічних засобів виробництва в підприємствах:
-
на основі договорів, укладених з Агропромпостачем або Агротехсервісом;
-
через оптову торгівлю за разовими замовленнями, в тому числі через систему лізингу (купівля техніки з наступною поступовою оплатою);
-
через товарні та інші біржі;
-
через бартер, тобто натуральний обмін на вироблену продукцію (товарообмін);
-
вільна закупівля в інших підприємствах і організаціях;
-
закупівля за зовнішньо-економічними зв'язками.
Будівлі і споруди відтворюють шляхом безпосереднього будівництва об'єктів. Відповідно до конкретних умов господарства вибирають з Переліку типових об'єктів той, що задовольняє або замовляють індивідуальний проект. У Переліку вказують виробничі показники, кошторисну вартість разом з обладнанням, площу, обсяг будівництва та інші техніко-економічні показники.
Усі намічені об'єкти будівництва і реконструкції заносять до титульного списку, де зазначають назву об'єкта, номер типового проекту, техніко-економічні показники, термін введення в дію, річні обсяги капіталовкладень і будівельно-монтажних робіт на період будівництва. Планування, організацію та фінансування будівництва здійснюють на основі кошторису, який розробляють за складом і обсягом робіт, передбачених проектом, а потім визначають загальну кошторисну (нормативну) вартість об'єкта.
|