24 листопада 2020р.
про проект | контакти | часті питання | мапа | гостьова книга | English ver.
Аграрний сектор України
 
Рослинництво
Тваринництво та ветеринарія
Технічне забезпечення
Переробка та якість продукції
Економіка
Розвиток сільських територій
Економіка сільських територій
Місцеве самоврядування
Основи бізнесу
Оподаткування
Зовнішньо-економічна діяльність
Агрострахування
Бази даних та статистика
Нормативні витрати та ціни
Статистика
Архів статистики
Правове забезпечення та земельні питання
Корисна інформація
Новини
Статистика
Ціни
Аграрна освіта та наука
Дорадництво
Агровебкаталог
Дошка агро-оголошень
Агро-форум
Економіка - Економіка сільських територій - Основи підприємницької діяльності та агробізнесу - Організація виробництва - Організація галузей рослинництва, тваринництва, промислових виробництв та промислів - Організація овочівництва - Організація виробництва шампіньйонів


Організація овочівництва

Організація виробництва шампіньйонів

Организация производства шампиньонов

Гриби шампіньйони умовно за способом вирощування відносять до групи овочевих культур закритого грунту. Це цінний продукт харчування. Плодові тіла шампіньйонів містять багато білків, фосфорні сполуки, вітаміни. Страви з цих грибів висококалорійні, добрі на смак.

Шампіньйону, як гетеротрофному організму, світло не потрібне. Це дає змогу використовувати для вирощування грибів темні, непридатні для інших культур приміщення. Шампіньйони успішно вирощують в каменоломнях та підвалах, обладнаних системами обігріву і вентиляції. Поживні суміші тут укладають переважно сферичними грядами (45х45 см) на долівку.

Для вирощування шампіньйонів будують також спеціальні культиваційні  приміщення — шампіньйонниці. Для будівництва використовують цеглу, залізобетон, шифер. В шампіньйонниці підводять труби водяного або парового опалення, роблять отвори для приточно-витяжної вентиляції або встановлюють мотори для примусової подачі свіжого повітря. У спеціалізованих господарствах шампіньйонниці обладнують установками для кондиціонування повітря. У них встановлюють також 3 – 5-ярусні стелажі або застосовують найбільш ефективну ящикову систему культури. Вигідно займати шампіньйонами грунтові теплиці в осінньо-зимовий період, вирощуючи гриби на плоских або гребеневих грядах чи в ящиках.

У великих господарствах, де налагоджене промислове вирощування шампіньйонів, роблять 4–5 ротацій на рік. Закладання грунту тут здійснюють протягом усього року. При використанні теплиць для вирощування грибів в осінньо-зимовий період кращим строком закладання грунту є серпень.

Один з найбільш відповідальних прийомів при вирощуванні грибів — підготовка живильного середовища.

Здавна шампіньйони вирощують на кінському "вівсяному" гної, який піддають спеціальній обробці. Гній складають у бурти, де він певний час "горить", після чого стає придатним для вирощування грибів. Головну роботу тут виконують мікроорганізми, які в процесі своєї життєдіяльності докорінно змінюють якісний склад гною. Біохімічні реакції, що відбуваються при цьому, супроводжуються виділенням тепла.

В Українському інституті  овочівництва  і  картоплі   розроблено технологію  виготовлення  субстратів  із "звичайного" кінського гною, гною великої рогатої худоби, а також свинячого,  які забезпечують одержання високих врожаїв грибів. При виготовлені субстратів за  цим  способом  до  гною  додають  значну  кількість соломи. Це підвищує вміст вуглецю в масі і поліпшує  її фізичні властивості. Мікроорганізми в таких умовах добре  розвиваються. Одержаний  субстрат  за своєю  ефективністю  не  відрізняється від субстрату з кінського "вівсяного" гною.

Отже,  для  виготовлення  шампіньйонних  грунтів  можна  використовувати гній різних тварин,  що  є  в  господарстві, а  також  його суміш.

Цикл вирощування шампіньйонів триває близько 4 місяців (1,5 місяця від садіння до початку плодоношення та 2–2,5 місяця — період плодоношення). Грунти, які відплодоносили, з приміщення виносять, замінюючи їх новими. В господарствах, де культура шампіньйонів ведеться інтенсивно, строки кожного циклу скорочують до 72 днів. Це дає змогу найбільш ефективно використовувати споруди, одержуючи в кожному приміщенні по 5 врожаїв за рік.        

В Україні гриби виробляють переважно на невеликих підприємствах, які мають від одного до п'яти культиваційних споруд, а також кілька великих комплексів з високим рівнем механізації технологічних процесів.

Виробництво грибів може організувати кожне сільськогосподарське підприємство, яке вирощує зернові  культури, в тому числі і фермерське господарство з площею ріллі не менше 30 га (вихід соломи в сівозміні буде достатнім для експлуатації одного культиваційного приміщення протягом року).

Шампіньйони мають великий споживчий попит. Культивування їх сприяє підвищенню економічної ефективності, а також  фінансовій стабілізації сільськогосподарських підприємств.


Свіжі обговорення на агро-форумі: Чем лучше отмывать свинарник? АВД для сельского хозяйства Удобрение для ягод Отбор кандидатов на премии, связанных с пионовой индустрией, начал Хэцзэ Гусеничная пара - кто что знает?
©agroua.net 2002-2015. Усі права захищені.
Без посилання на сайт "Аграрний сектор України" (agroua.net) перепублікація матеріалів заборонена.