03 грудня 2020р.
про проект | контакти | часті питання | мапа | гостьова книга | English ver.
Аграрний сектор України
 
Рослинництво
Тваринництво та ветеринарія
Технічне забезпечення
Переробка та якість продукції
Економіка
Розвиток сільських територій
Економіка сільських територій
Місцеве самоврядування
Основи бізнесу
Оподаткування
Зовнішньо-економічна діяльність
Агрострахування
Бази даних та статистика
Нормативні витрати та ціни
Статистика
Архів статистики
Правове забезпечення та земельні питання
Корисна інформація
Новини
Статистика
Ціни
Аграрна освіта та наука
Дорадництво
Агровебкаталог
Дошка агро-оголошень
Агро-форум
Економіка - Економіка сільських територій - Основи підприємницької діяльності та агробізнесу - Організація виробництва - Організація галузей рослинництва, тваринництва, промислових виробництв та промислів - Організація овочівництва - Овочівництво закритого грунту


Організація овочівництва

Овочівництво закритого грунту

Овощеводство закрытого грунта

До закритого грунту належать різні культиваційні споруди та утеплені грядки. Залежно від призначення, можливих строків  використання і техніко-економічних показників споруди закритого грунту можна поділити на:

1) зимові та весняні теплиці;

2) шампіньйонниці;

3) парники;

4) утеплений грунт;

5) припарникові ділянки відкритого грунту;

6) допоміжні господарські будівлі.

 

Найбільш складною спорудою закритого грунту є теплиці. За конструкцією вони поділяються на односхилі, двосхилі та блочні, за внутрішнім устаткуванням — на стелажні та грунтові, за строком використання — на весняні та зимові.

Теплиці складаються з фундаменту, каркасу, бокових і торцевих стін, покрівлі, всередині них є система опалення, освітлення, водозабезпечення і вентилювання.

Зимові теплиці будують ангарні і блочні під склом. У них вирощують овочі протягом року. З 1м2 корисної площі збирають їх по 25–40 кг.

Весняні теплиці подібні до зимових, але дещо спрощені. У них розміщують меншу кількість обігрівальних приладів, вони можуть бути плівковими. Такі теплиці дають урожай овочів з квітня по жовтень. З 1м2 збирають 15–25 кг овочів. Джерелом тепла для них є сонце, біологічне паливо, електрика.

Основними трудовими процесами в овочівництві закритого грунту є: підготовка і заміна грунту або його стерилізація; внесення добрив і обробіток грунту; садіння розсади або висівання; догляд за культурою до плодоношення; догляд і збирання врожаю в період плодоношення; ліквідація культури і дезинфекція приміщення теплиці.

Поширеною спорудою закритого грунту є парник. За будовою розрізняють парники заглиблені, наземні, односхилі та  двосхилі; за способом обігрівання вони бувають на біологічному, технічному та сонячному обігріві; за строками використання розрізняють парники ранні (закладають в кінці січня — на початку лютого), середні (на початку березня) і пізні (в кінці березня на початку квітня).

Ранні овочі можна вирощувати не тільки в теплицях і парниках, а й у відкритому утепленому  грунті, одержуючи тут овочеву продукцію приблизно на 20–25 днів раніше, ніж в умовах відкритого грунту. В утепленому грунті найчастіше вирощують огірки й помідори.

Розсаду вирощують у парниках або теплицях.

Потребу в парниковому господарстві визначають за обсягом виробництва і можливостями одержання розсади з однієї парникової рами.

 

Кількість парниковихрам на 1 га для вирощування, наприклад, розсади капусти, визначають у такій послідовності:

1) площа живлення однієї рослини при садінні з міжряддями 60 см і 60 см в рядку — 0,36 м2 (60см х 60см);

2) кількість рослин на 1 га — 28000 шт.;

3) вихід рослин з однієї парникової рами за нормативами з урахуванням страхового фонду — 300 шт.;

4) кількість парникових рам для забезпечення розсадою     1 га площі — 2800 : 300 = 93.

 

Теплиці, парники і утелений грунт розміщують поряд. Господарства, які мають багато парників і теплиць, називаються тепличними комбінатами.

На багатьох овочівницьких підприємствах закритий грунт поєднують з відкритим, а інколи використовують закритий грунт для вирощування розсади. Його площі залежать від площі садіння розсадних культур.

У тепличному господарстві необхідно впроваджувати раціональні культурозміни, використання грунту протягом найбільшого періоду року. Культурозміни дають змогу одержувати з теплиць 3–5 врожаїв овочів в установлені згідно з плановим завданням строки.


Свіжі обговорення на агро-форумі: Осадки сточных вод в качестве удобрений и экология Озимый ячмень (ситуация с колосом) Удобрение для обработки семян Удобрение для пшеници Повышение урожайности и качества озимой пшеницы
©agroua.net 2002-2015. Усі права захищені.
Без посилання на сайт "Аграрний сектор України" (agroua.net) перепублікація матеріалів заборонена.