24 листопада 2020р.
про проект | контакти | часті питання | мапа | гостьова книга | English ver.
Аграрний сектор України
 
Рослинництво
Тваринництво та ветеринарія
Технічне забезпечення
Переробка та якість продукції
Економіка
Розвиток сільських територій
Економіка сільських територій
Місцеве самоврядування
Основи бізнесу
Оподаткування
Зовнішньо-економічна діяльність
Агрострахування
Бази даних та статистика
Нормативні витрати та ціни
Статистика
Архів статистики
Правове забезпечення та земельні питання
Корисна інформація
Новини
Статистика
Ціни
Аграрна освіта та наука
Дорадництво
Агровебкаталог
Дошка агро-оголошень
Агро-форум
Економіка - Економіка сільських територій - Основи підприємницької діяльності та агробізнесу - Організація виробництва - Організація галузей рослинництва, тваринництва, промислових виробництв та промислів - Організація садівництва і виноградарства - Особливості організації праці


Організація садівництва і виноградарства

Особливості організації праці

Особенности организации труда

Основними формами організації праці в садівництві і виноградарстві є постійні виробничі бригади, ланки, орендні колективи чи окремі орендарі. Залежно від типу підприємства за цими формами закріплюються або передаються в оренду багаторічні насадження та інші засоби виробництва.

Найкраще зарекомендували себе в садівництві й виноградарстві  спеціалізовані бригади, ланки. Недоцільно поєднувати садівництво і виноградарство з овочівництвом, оскільки останнє є конкурентом цих галузей, що зумовлено високою трудомісткістю вирощуваних плодів, ягід і овочів та збігом у часі в них найбільшого трудового напруження в процесі їх виробництва. Оптимальною за кількісним складом є бригада з 20–25 постійних робітників та ланка у складі 8–10 осіб. За бригадою (ланкою) закріплюються 2–3 плодові та ягідні культури.

Монокультура в садівництві сприймається як виняток. Економічно вигідно вирощувати в господарстві в певному співвідношенні всі основні плодові і ягідні культури, які добре адаптовані до місцевих умов.

Кількість працюючих у садівництві й виноградарстві доцільно визначати за нормами навантаження площі багаторічних насаджень на одного постійного робітника. Чисельність працівників у бригаді (ланці) має забезпечувати своєчасне і кваліфіковане виконання основних дозбиральних робіт у цих галузях. Норматив навантаження площі багаторічних насаджень на одного працюючого в садівництві чи виноградарстві доцільно розраховувати за затратами  праці  на  виконання найтрудомісткіших дозбиральних робіт (обрізування та формування крони дерев, кущів, прополювання суниць тощо). Під час збирання врожаю здебільшого залучають додаткових робітників, кількість яких залежить від валового збору плодів та ягід, строків збирання і змінних норм виробітку. В Інституті садівництва УААН розроблені типові норми навантаження площі багаторічних насаджень на одного робітника, які доцільно використовувати у виробництві, скоригувавши їх з урахуванням конкретних умов. Оскільки садівницькі підприємства поряд з вирощуванням плодоносних  насаджень займаються їх відтворенням, то виникає потреба в обчисленні  норми навантаження на одного робітника загальної площі насаджень. При цьому треба враховувати співвідношення культур, які поєднуються і не поєднуються між собою за періодами найбільшого трудового напруження. Типовими культурами, що добре поєднуються за такими принципом, є яблуня (груша) і суниці.

Загальну норму навантаження площі насаджень на одного працюючого обчислюють так: встановлюють середнє навантаження по кожній культурі  як суму добутків навантажень плодоносних і молодих насаджень на частку їх у загальній площі. Потім виділяють групи культур, що поєднуються і не поєднуються у найбільш напружені періоди. Нарешті, за сумою навантажень площ культур, що поєднуються між собою за періодами трудового напруження,  визначають загальний норматив навантаження.

Різними є форми організації праці на виконанні механізованих і ручних робіт у садівництві і виноградарстві. У великих підприємствах працюють тракторні бригади, які обслуговують кілька садівницьких чи виноградарських бригад. У таких підрозділах оплата праці механізаторів не  повною мірою пов'язується з кінцевими результатами, що часто орієнтує працюючих на збільшення кількісних, а не поліпшення якісних параметрів роботи.

Сучасний стан розвитку садівництва і виноградарства характеризується поступовим переходом до індустріальних способів виконання спочатку окремих технологічних процесів, а потім і повного комплексу робіт. За цих умов основними формами організації первинних підрозділів у галузях стають механізовані бригади, які об'єднують механізаторів і робітників, зайнятих ручною працею. Така форма організації праці властива для селянських садівницьких (виноградарських) господарств (ферм).


Свіжі обговорення на агро-форумі: Чем лучше отмывать свинарник? АВД для сельского хозяйства Удобрение для ягод Отбор кандидатов на премии, связанных с пионовой индустрией, начал Хэцзэ Гусеничная пара - кто что знает?
©agroua.net 2002-2015. Усі права захищені.
Без посилання на сайт "Аграрний сектор України" (agroua.net) перепублікація матеріалів заборонена.