24 серпня 2019р.
про проект | контакти | часті питання | мапа | гостьова книга | English ver.
Аграрний сектор України
 
Рослинництво
Тваринництво та ветеринарія
Каталог тварин
Свинарство
Скотарство
Вівчарство
Птахівництво
Конярство
Кролівництво та хутрове звірівництво
Рибництво
Шовківництво
Бджільництво
Годівля тварин
Корми та кормова база
Норми годівлі
Племінна справа
Племінні господарства
Корисна інформація
Ветеринарія
Хвороби тварин
Діагностика
База ветеринарних препаратів
Технічне забезпечення
Переробка та якість продукції
Економіка
Правове забезпечення та земельні питання
Корисна інформація
Новини
Статистика
Ціни
Аграрна освіта та наука
Дорадництво
Агровебкаталог
Дошка агро-оголошень
Агро-форум
Тваринництво - Ветеринарія - Хвороби - Заразні / Інфекційні - Сальмонельози


Пищевая непереносимость гистамина

Сальмонельози

Salmonellosis
Загальна інформація
Інфекційні хвороби, переважно молодняку сільськогосподарських та промислових тварин (телята, поросята, ягнята, хутрові звірі, лошата, птиця), які перебігають із симпто­мами септицемії, токсемії, ураження травного каналу та респіраторних шляхів, суглобів; сальмонельоз у овець, кобил, дещо рідше у корів, проявляється абортами.
Патогенез
Сальмонели, що потрапили в організм тварини, адгезуються (прикріплюються) до епітеліальних клітин. Адгезія бактерії забезпечується специфічними органелами — фімбріями та іншими органелами з адгезивними властивостями. Адгезія доповнюється електростатичною й гідрофобною взаємодією й призводить до колонізації епітелію; масоване розмноження сальмонел супроводжується синтезом екзотоксинів, які багатофакторно впливають на макроорганізм і забезпечують прояв специфічних синдромів захворювання. Ферменти "патогенності", що синтезуються збудником, пошкоджують апікальну частину цитоплазми епітеліоциту, створюють у ній інвагінацію, яка перетворюється на вакуоль, що містить бактерії; в подальшому сальмонели проникають у власну пластинку слизової оболонки. У вакуо­лях вони інтенсивно руйнуються й вивільнюється ендотоксин. У власній пластинці слизової оболонки сальмонели захоплюються макрофагами, всередині яких вони здатні не тільки зберігатися, але й розмножувати­ся. Розвиваються бактеріемія, септицемія. Під дією токсинів на ендо­телії кровоносних судин виникають геморагії на слизових і серозних оболонках. У кишечнику, печінці, нирках та інших органах виникають запальні, дистрофічні й некротичні процеси. Інколи у молодняку ура­жуються суглоби, головний мозок, а у вагітних тварин — плід і матка.
Симптоми
Інкубаційний період при сальмонельозі триває від 2 до 12 днів. Розрізняють гостру, підгостру й хронічну форми перебігу хвороби. Гострий перебіг спостерігається на початку спалаху захво­рювання серед ослабленого молодняку. У хворих тварин відзначають загальне пригнічення, анорексію, підвищення температури тіла до 40—42 °С, аритмічний пульс — 110—150 ударів за 1 хв, адинамію, поверхневе дихання черевного типу, гіперемію кон'юнктиви, виді­лення серозного ексудату з ніздрів; діарею виявляють, звичайно, на другий день, фекалії рідкі, жовто-зеленого кольору із слизом; реєст­рують симптоми ураження нирок — хворобливе сечовипускання, сеча каламутна. Тварини гинуть на 2—7-й день. У поросят наприкінці хвороби з'являється синюшність шкіри вух, шиї, черева. Підгострий перебіг хвороби триває 10—15 днів. Температура тіла підвищена, про­нос чергується із запором, відзначають риніт, кон'юнктивіт, кашель і ознаки бронхопневмонії. Інколи гострий та підгострий перебіг хворо­би переходить у хронічний, при якому уражуються легені, відмічають артрити, відставання в рості й розвитку. Такі тварини після видужання залишаються сальмонелоносіями.
Патологічні зміни
При гострому перебігу сальмонельо­зу слизові оболонки шлунка, кишечнику набряклі, гіперемійовані, з крововиливами. Брижові лімфатичні вузли збільшені, соковиті, на розрізі видно крововиливи. Селезінка збільшена, з наявністю кровови­ливів під капсулою. При підгострому й хронічному перебігу трупи загиблих тварин виснажені. У легенях знаходять гнійно-некротичні вогниша, наявність фібринозних спайок із костальною плеврою. Стінка кишечнику потовщена і вкрита дифтиретичними плівками. В пе­чінці й селезінці виявляють вогнища некрозу.
Діагноз
Діагноз на сальмонельоз ставлять на основі епізоотологічних даних клінічні картини захворювання, патолого-анатомічних змін і результатів бактеріологічного та серологічного досліджень. З метою бактеріологічних досліджень у лабораторію направляють труп або паренхіматозні органи (печінка з жовчним міхуром, нирка, селезінка, серце з кров'ю), трубчасту кістку, при абортах — плід. Для при­життєвої діагностики направляють фекалії, кров, виділення з матки при абортах, сироватку крові з метою серологічного дослідження. Для діагностики сальмонельозу при підгострому і хронічному перебігу та виявлення сальмонелоносіїв — сироватку крові. Виявлення титрів антитіл 1:100 і вище свідчить про захворювання тварин на сальмонельозну інфекцію. Сальмонельоз слід диференціювати від колібакте­ріозу, пастерельозу, анаеробної ентеротоксемії, стрептококової інфек­ції; крім того, у поросят — ще й від чуми та дизентерії, ягнят — кокцидіозу, бруцельозу, вібріозу, ензоотичного аборту овець, коней— ринопневмонії, птиці — кокцидіозу, аспергільозу, орнітозу, каченят — інфекційного гепатиту та синуситу, у хутрових звірів — ще й від лептоспірозу, чуми та енцефаломієліту.
Лікування
Хворих тварин переміщують в ізолятор, де створюють оптимальний мікроклімат і забезпечують повноцінну дієтичну годівлю. Застосовують комплексний метод терапії, спрямований на зни­щення збудника в організмі, детоксикацію та відновлення порушених функцій органів травлення й дихання. Доцільно використовувати ан­титоксичні сироватки проти сальмонельозу, бактеріофаги. Призна­чають антибіотики (після перевірки збудника на чутливість до них) і сульфаніламідні препарати у терапевтичних дозах, можливе комплексне застосування різних видів антимікробних препаратів із синергідною Дією. З метою регулювання процесів травлення тваринам згодовують АБК, ПАБК, ацидофілія, бактерин-СЛ, інші пробіотики, ентеросор-бенти, премікси, вітаміни.
Ветсанекспертиза
Ветеринарно-санітарна оцінка продуктів забою при сальмонельозі тварин.
Внутрішні органи і тканини з патолого-анатомічними змінами підлягають технічній утилізації. Всі інші продукти забою використовують залежно від результатів бактеріологічного дослідження.
За умов ураження ковилою овець (спостерігається у степових районах) туші без абсцесів та інших запальних змін допускають до використання після зачистки уражених ділянок без обмеження. За наявності численних гнійних абсцесів або інших запальних процесів тушу утилізують.
Ветеринарно-санітарна оцінка молока та молочних продуктів при сальмонельозі тварин.
Молоко отримане від хворих та підорзрілих на захворювання тварин, а також молочні продукти, виготовлені з такого молока, знешкоджують шляхом кип`ятінням протягом 30 хвилин або знищують. Реалізація молока та молочних продуктів із ферм (господарств) будь-якої форми власності та від тварин з особистих селянських господарств забороняється.Профілактика
Система заходів щодо профілактики сальмонельозу включає суворе дотримання зоогігієнічних і ветеринарно-санітарних правил, що забезпечує оптимальні умови утримання й годівлі тварин, регулярну планову дезінфекцію приміщень. У стаціонарно неблагополучних господарствах вагітних тварин імунізують вакцинами проти сальмонельозу. У разі виникнення захворювання господарство оголошують неблагополучним. Проводять клінічну диспансеризацію поголів'я, розділяючи його на групи:
1) хворі тварини — їх ізолюють і лікують;
2) підозрілі на захворювання - обробляють полівалентною антитоксичною сироваткою;
3) умовно здорові — їх вакцинують.
Здійснюють ретельну дезінфекцію приміщень, станки й стіни тричі білять свіжогашеним вапном. Гній знеза­ражують біотермічним методом.
Збудник хвороби
Сальмонели належать до роду Salmonella, що включає (за схемою Кауфмана — Уайта) 2017 сероварів, які за біохімічними властивостями поділені на підроди. Це дрібні палички із заокруглени­ми кінцями (1—4 х 0,4—0,8 мкм), рухливі (за винятком S.gallinarumm, S.pullorum), спор і капсул не утворюють, фарбуються аніліновими барвниками, грамнегативні, ростуть на звичайних живильних середо­вищах (МПА, МПБ) при температурі 37 °С і рН 7,2—7,6. Специфічний збудник для телят — S. dublin і S. enteritidis, свиней — S. cholerae suis, ягнят — S. abortus ovis, лошат — S. abortus equi; рідше від тварин виділяють S.typhimurium, але захворювання може бути спричинене й іншими (неспецифічними для даного виду тварин) представниками роду. Сальмонели досить довго живуть і розмножуються у навко­лишньому середовищі: в питній воді 1—120 днів, грунті, фекаліях — 9 - 10 міс, пилу — до 18 міс, ковбасних виробах — 60—130 днів, замороженому м'ясі — 6—13 міс, яйцях — до 13 міс, заморожування штримують 3—4 міс. Чутливі до дії високих температур: при 70— 75 °С гинуть за 15—30 хв, кип'ятіння викликає миттєву загибель; чутливі до дії 3—5%-х гарячих розчинів гідроокису натрію, освіт­лених розчинів хлорного вапна з вмістом 3%-го активного хлору, 5%-го розчину формальдегіду, 20%-ої зависі свіжогашеного вапна.
Епізоотологія
Джерело збудника — хворі, реконвалесцентні та торові тварини-бактеріоносії, які виділяють збудника з екскремен­тами й секретами. У деяких випадках джерелом збудника інфекції ожуть бути люди-сальмонелоносії. Шляхи зараження — аліментарний, аерогенний, а для ягнят та лошат, крім того, — внутрішньоутробний. Фактори передачі збудника — контаміновані корми (в тому числі незбиране і збиране молоко), грунт, обладнання й предмети огляду за тваринами. Виникнення хвороби спричиняють порушення ветеринарно-санітарних правил утримання і годівлі, рівень групового імунітету (диспозиція) та умови навколишнього середовища (експозиція). На сальмонельоз хворіє молодняк (телята у 10—60-денному віці, іноді старші, поросята з перших днів життя до 4-місячного віку, ягнята з перших днів життя, лошата в перший тиждень після народження, рідше — у 20—90-денному віці) та дорослі, які є бактеріоносіями.
Групи тварин, що вражаються:
Свинарство
Скотарство
Вівчарство
Птахівництво
   яєчні кури
   м'ясні кури
   м'ясо-яєчні кури
   індики
   гуси
   качки
   страуси
   перепела
   цесарки
Конярство

Свіжі обговорення на агро-форумі: Помидоры: подвязывать или нет? Коптильные палочки Болезни и вредители винограда Cильно сохнут яблони Ищу надёжную аграрную компанию
©agroua.net 2002-2015. Усі права захищені.
Без посилання на сайт "Аграрний сектор України" (agroua.net) перепублікація матеріалів заборонена.