26 травня 2020р.
про проект | контакти | часті питання | мапа | гостьова книга | English ver.
Аграрний сектор України
 
Рослинництво
Тваринництво та ветеринарія
Каталог тварин
Свинарство
Скотарство
Вівчарство
Птахівництво
Конярство
Кролівництво та хутрове звірівництво
Рибництво
Шовківництво
Бджільництво
Годівля тварин
Корми та кормова база
Норми годівлі
Племінна справа
Племінні господарства
Корисна інформація
Ветеринарія
Хвороби тварин
Діагностика
База ветеринарних препаратів
Технічне забезпечення
Переробка та якість продукції
Економіка
Правове забезпечення та земельні питання
Корисна інформація
Новини
Статистика
Ціни
Аграрна освіта та наука
Дорадництво
Агровебкаталог
Дошка агро-оголошень
Агро-форум
Тваринництво - Ветеринарія - Хвороби - Незаразні / Внутрішні (терапія) - Виразкова хвороба


Пищевая непереносимость гистамина

Виразкова хвороба

Morbus ulcerosus; Ulcus ventriculi
Загальна інформація
Виразкова хвороба (Morbus ulcerosus; Ulcus ventriculi) характери­зується утворенням виразок слизової оболонки та інших тканин шлун­ка, сичуга (Ulcus abomasi) кишечнику, які є наслідком некрозу цих тканин. Виразкова хвороба—умовний нозологічний термін, що об'єдує хронічні рецидивні деструктивні процеси у слизовій оболонці та інших тканинах шлунка й кишечнику. Вона буває і як симптом гастри­ту. Тому в літературі можуть зустрічатися назви: виразка шлунка (сичуга), ерозивний і виразковий гастрит у поросят, гастроезофагальна виразка у свиней, виразковий абомазит у телят та ін. Виразкову хворобу реєструють у тварин усіх видів, частіше у сви­ней в спеціалізованих господарствах і на комплексах промислового типу (у 30—42% тварин). Хворіють свині різного віку: підсисні, в перші 12—16 днів після раннього відлучення, на відгодівлі, але най­більше — тварини масою ЗО—60 кг. При традиційній технології виро­щування виразкова хвороба у свиней буває в окремих випадках. У телят вона виникає в перші дні життя.
Етіологія
Основними причинами хвороби є екстремальні фактори довкілля, які постійно діють на організм тварин і спричиняють пору­шення нейрогуморальних механізмів регуляції багатьох органів, зок­рема трофіки й секреторної функції шлунка та кишечнику, знижують резистентність організму. До стрес-факторів відносять: порушення режиму й різкі зміни годівлі, особливо внаслідок раннього відлучення поросят; згодовування зіпсованих і токсичних, гранульованих та су­хих кормів дрібного помелу (1,6—2,0 мм і менше); недостатній фронт годівлі; велику щільність тварин у станку й приміщенні; часті пере­групування тварин; ветеринарні та зоотехнічні обробки; транспорту­вання; постійний шум працюючих механізмів; порушення параметрів мікроклімату. Виразки й ерозії шлунка, сичуга і кишечнику виникають також внаслідок безпосередньої дії на їхню слизову оболонку ме­ханічних, хімічних та термічних факторів. Існує генетична схильність до хвороби окремих порід, типів і ліній тварин (у свиней м'ясного типу вона зустрічається частіше, ніж у м'ясо-сальних тварин. Вторинно виразкова хвороба виникає при глибокому гастриті та абомазиті, мікотоксикозах, у овець — при гемонхозі; у свиней — при олуланозі, вірусному гастроентериті. У телят ерозії та виразки сичуга реєструють при безоарній хворобі, коронавірусному ентериті, анае­робній ентеротоксемії, молозивному токсикозі, різкому переведенні з молочної годівлі на рослинну. У молодняку часто ерозивний і вираз­ковий абомазити бувають при згодовуванні гранульованих кормів із великою кількістю концентрованих, особливо якщо гранули руйну­ються і перетворюються в пилову масу. У 46,7% свиней із гастроенте-ральними виразками виділена кампілобактерія Helicobacter pylori (Курденко А.П., 2000).
Симптоми
Свині на дорощуванні та відгодівлі більше лежать, рухаються обережно. Шкіра і видимі слизові оболонки анемічні. Апе­тит погіршений. Після поїдання перших порцій корму тварини від­ходять від годівниці, витягують шию, прогинають спину, а через 2—3 хв знову починають поїдати корм. Часто у хворих спостерігають блюван­ня. Блювота кислого запаху, світло-коричневого кольору з домішками крові, у хворих свиней відмічають стійкі проноси, в калових масах є домішки крові — кал темно-коричневого кольору. Перфорація стінки шлунка чи кишок супроводжується розвитком гострого септичного дифузного перитоніту. У телят молозивного періоду хвороба перебігає гостро і характери­зується погіршенням апетиту, пригніченням, розладами травлення (проноси, які чергуються із запорами), малорухливістю та блідістю слизових оболонок. У собак при виразковій хворобі виявляють симптоми гіперацидно­го гастриту з періодичними ремісіями й загостреннями. В період загос­трення хвороби спостерігають погіршення загального стану, блюван­ня після годівлі або після пальпації в лівому підребер'ї, у блювоті знаходяться жовч і кров, відмічають послаблення перистальтики ки­шечнику та запори.
Патологічні зміни
Ерозії й виразки у великої рогатої худоби частіше локалізуються в фундальному і пілоричному відділах сичуга, у поро­сят — в фундальному, а у дорослих свиней — в стравохідно-кардіальному. Ерозії розміром від кількох міліметрів до 8—10 см, різної форми — овальної, довгастої, лінійної, їхні краї часто нерівні, дно шорстке, покрите ексудатом або некротичним нашаруванням сірувато-коричневого кольору. В фундальній частині дно ерозій темно-коричневого кольору. Виразки шлунка бувають пептичними й непептичними. Пептичні виразки неправильно-округлої форми, глибокі, розміром 6—10 см у діаметрі, краї гладенькі, потовщені, дещо виступають над поверхнею слизової оболонки, дно часто шорстке, сіруватого або червоно-коричневого кольору, покрите грануляційною тканиною. Такі виразки іноді спричиняють перфорацію тка­нин стінки шлунка. У тварин частіше відмічають непептичні виразки. Вони невеликих розмірів, неправильної форми, добре гранулюються і швидко за­гоюються з утворенням невеликого рубця.
Діагноз
Діагноз ставлять за клінічними ознаками, результатами лаборатор­ного аналізу шлункового вмісту та калових мас на наявність прихова­ної крові.
Лікування
Тварин ізолюють із груп в окремі чисті, світлі, теплі приміщення. Запобігають впливу на них стрес-факторів. Вилучають із раціону корми, які підвищують кислотність шлункового соку. З меди­каментозних засобів призначають знеболювальні, противиразкові, ан­тибактеріальні, антигістамінні, в'яжучі, кровоспинні та препарати, що підвищують резистентність організму. Лікування великої рогатої ху­доби при виразковій хворобі подібне до лікування абомазиту. Соба­кам, свиням дають рідкі каші, слизові відвари з додаванням білка яєць, тваринного і рослинного жиру, молока. Із спазмолітичних засобів використовують атропін, препарати бе­ладони. Для зниження кислотності шлункового соку застосовують магнію оксид (після годівлі), магнію карбонат основний, кальцію кар­бонат, магнію перекис, гідрат окису алюмінію колоїдного (гідроксал). Із в'яжучих, кровоспинних, протизапальних та антимікробних засобів призначають препарати вісмуту, таніну, вікалін, вікаїр, настої трави звіробою (3—8 г), деревію (5—7), кропиви дводомної, відвари кори дуба (1—5), кореня гусячих лапок (20—25), лопуха великого і гри­циків (15—20), змійовика (1—3 г). Із специфічних засобів застосо­вують вітамінU в дозі 5 мг/кг (по 2,5 мг/кг маси тіла два рази на добу) після годівлі. Вітамін U в дозі 3 мг/кг маси можна давати у суміші з вітамінами В2 (6 мг/кг), А і С. Ефективну протизапальну дію забезпе­чує трихопол (свиням у дозі 0,15—0,25 г два рази на добу з кормом протягом 15—20 днів). З антимікробних препаратів використовують антибіотики, сульф­аніламіди. Призначають пробіотики, вітамінні препарати (А, С, D, К, групи В), при кровотечі — 1%-й розчин вікасолу внутрішньом'язово в дозі 1—2 мл два рази на добу протягом п'яти діб, потім застосовують препарати, що стимулюють гемопоез.
Профілактика
У перші 15 днів після відлучення в раціон вводять овес (плющений), трав'яне борошно, вітамін U в дозі 3 мг/кг маси. Свиноматкам цей вітамін дають за тиждень до опоросу з розрахунку 2—5 мг/кг комбікорму.
Групи тварин, що вражаються:
Свинарство
Скотарство
Вівчарство
Конярство
Кролівництво та хутрове звірівництво
   кролі
   лисиця
   норка
   нутрія
   песець
Дрібні домашні тварини
   Коти
   Собаки

Свіжі обговорення на агро-форумі: Гусеничная пара - кто что знает? Вопрос по рекультивации Решил заняться рисом. Какая техника нужна? Что за проблема??? Яблоки опадают не созрев
©agroua.net 2002-2015. Усі права захищені.
Без посилання на сайт "Аграрний сектор України" (agroua.net) перепублікація матеріалів заборонена.