27 червня 2019р.
про проект | контакти | часті питання | мапа | гостьова книга | English ver.
Аграрний сектор України
 
Рослинництво
Тваринництво та ветеринарія
Каталог тварин
Свинарство
Скотарство
Вівчарство
Птахівництво
Конярство
Кролівництво та хутрове звірівництво
Рибництво
Шовківництво
Бджільництво
Годівля тварин
Корми та кормова база
Норми годівлі
Племінна справа
Племінні господарства
Корисна інформація
Ветеринарія
Хвороби тварин
Діагностика
База ветеринарних препаратів
Технічне забезпечення
Переробка та якість продукції
Економіка
Правове забезпечення та земельні питання
Корисна інформація
Новини
Статистика
Ціни
Аграрна освіта та наука
Дорадництво
Агровебкаталог
Дошка агро-оголошень
Агро-форум
Тваринництво - Ветеринарія - Хвороби - Незаразні / Внутрішні (терапія) - Ацидоз рубця


Пищевая непереносимость гистамина

Ацидоз рубця

Acidosis rutninis
Загальна інформація
Хворо­ба, що характеризується нагромадженням у рубці молочної кислоти, зниженням рН рубцевого вмісту, порушенням травлення та ацидотичним станом організму. Дуже поширена у великої рогатої худоби, зу­стрічається також у овець і кіз. Перебігає гостро й хронічно, усклад­нюється румінітом або паракератозом.
Етіологія
Причиною хвороби є поїдання великої кількості бу­ряків, особливо цукрових, зернових злакових концкормів (ячмінь, жи­то та ін.), кукурудзи у стадії молочно-воскової стиглості й качанів, картоплі, меляси та інших кормів, багатих на цукор і крохмаль. Причиною хронічного захворювання є переведення тварин із звичайного на раціон для відгодівлі з високим вмістом концкормів (60—75% за по­живністю), згодовування варених кислих кормів (рН 3,5—4,5) з овоче­вих відходів, кислого жому, барди, силосу з низьким рН.
Патогенез
Основою патогенезу ацидозу рубця є нагромадження у його вмісті молочної кислоти, внаслідок чого величина рН знижується до 4—5. Під впливом молочнокислих бактерій руйнуються деякі амінокислоти, утворюються шкідливі протеїногенні аміни (гістамін, тирамін, кадаверин), які надходять у кров і спричиняють різні пато­логічні реакції в організмі, зокрема асептичне запалення основи шкіри копита (ламініт). У кислому середовищі змінюється епітелій рубця, тобто розвиваються румініт та паракератоз. Через пошкоджений епі­телій стінки рубця у кров проникають патогенні мікроби, що призво­дить до виникнення абсцесів печінки (синдром ацидоз—румініт— ламініт—абсцеси печінки).
Симптоми

Гострий ацидоз рубця розвивається швидко, з харак­терними ознаками, хронічний — перебігає малопомітно, в прихованій (субклінічній) формі. Перші ознаки при гострому ацидозі рубця прояв­ляються через 6—12 год після поїдання корму: спостерігають різке пригнічення, погіршення апетиту чи відмову від корму, дистонію руб­ця, тахікардію, тахіпное. Тварини скрегочуть зубами, важко встають, рухи скуті, болісні. Носове дзеркало сухе, на язиці є нашарування сірого кольору. Відмічають сильну спрагу, калові маси розріджені або ущільнені. У деяких тварин виявляють брадикардію, тремор м'язів, тимпанію рубця. Температура тіла здебільшого у межах 38,5—39,5 °С або дещо підвищена. Надій молока і вміст жиру в ньому знижуються. Вміст рубця набуває невластивого кольору й сильного запаху, величи­на рН зменшується до 4—5 і нижче (норма 6,6—7,2), сечі — до 5,6—6,0. Клінічні симптоми при хронічному ацидозі рубця нехарактерні: незначне пригнічення, зміни апетиту, гіпотонія та тимпанія рубця,діарея, ознаки ламініту. Хронічний ацидоз рубця ускладнюється ру­мінітом, паракератозом рубця, абсцесами печінки, жировим гепато-зом, міокардіострофією, ураженням нирок.

Лікування
Лікування гострого ацидозу рубця спрямоване на видалення його вмісту, нормалізацію рН рубцевого вмісту, відновлення життєдіяль­ності корисної та пригнічення розвитку шкідливої мікрофлори рубця, відновлення кислотно-лужної рівноваги в організмі, ліквідацію де­гідратації. Промивання рубця дає позитивні результати у перші 12—ЗО год від початку захворювання. Якщо кормові маси неможливо видалити через шлунковий зонд, застосовують румінотомію. Щоб прискорити відновлення життєдіяльності ікрофлори передшлунків, рекомендують вводити 2—3 л вмісту рубця від здорових тварин. Усе­редину застосовують натрію гідрокарбонат по 100—150 г на 0,5—1 л води 5—8 разів на день. Внутрішньовенно його ін'єктують у формі 4%-го розчину в дозі 800—900 мл. Необхідно також вводити всереди­ну лужну суміш, що складається з натрію і калію гідроокису — по 60 г, натрію двовуглекислого — 600, кальцію вуглекислого -— 1000 г, води — 15 л. Таку суміш використовують за 2—3 прийоми протягом доби до нормалізації рН рубцевого вмісту. Періодично масажують рубець. Після відновлення рН застосовують 2—3 л вмісту рубця від клінічно здорових тварин. Через гільзу троакара в різні шари вмісту рубця вводять 3 л 1%-го розчину калію перманганату; 1,2—2,5 л 8%-го розчину натрію гідрокарбонату. Процедуру повторюють через 3— 4 год. Для лікування ацидозу рубця у корів ефективним є мацеробацилін ГЗХ в добовій дозі 10—12 г протягом 2—3 днів і більше. Показані серцеві, румінаторні й проносні засоби, які використовують при атонії та гіпотонії передшлунків.
Профілактика
Не слід допускати поїдання великої кількості кор­мів, багатих на крохмаль і цукри. Кормових буряків потрібно згодову­вати не більше 25 кг, цукрових — 10 кг на добу за 2—3 прийоми. В раціоні тварин вміст цукру повинен становити 4,5—5 г/кг маси тіла. Для профілактики ацидозу рубця у корів запропоновано препарат мацеробацилін. Його в дозі 0,3 г на 100 кг маси тіла дають із концен­трованими або іншими кормами один раз на добу протягом 30—60 днів. Інші ферментні препарати (амілосубтилін, протосубтилін, пектофое-тидин) згодовують із кормом з розрахунку 0,3—0,5 г на 1 к. од. раціону протягом 30 днів, вівцематкам амілосубтилін ГЗХдають у дозі 0,05 г на 1 кг маси тіла.
Групи тварин, що вражаються:
Скотарство
Вівчарство

Свіжі обговорення на агро-форумі: Nova Consult Где купить Гуматы и Хелаты? Фундук "Трапезунд". ЧП "Ореховод-практик" принимает заказы вегетативных саженцев на осень 2014. Выбор зерноуборочного комбайна Болезнь помидоров
©agroua.net 2002-2015. Усі права захищені.
Без посилання на сайт "Аграрний сектор України" (agroua.net) перепублікація матеріалів заборонена.