26 травня 2020р.
про проект | контакти | часті питання | мапа | гостьова книга | English ver.
Аграрний сектор України
 
Рослинництво
Тваринництво та ветеринарія
Каталог тварин
Свинарство
Скотарство
Вівчарство
Птахівництво
Конярство
Кролівництво та хутрове звірівництво
Рибництво
Шовківництво
Бджільництво
Годівля тварин
Корми та кормова база
Норми годівлі
Племінна справа
Племінні господарства
Корисна інформація
Ветеринарія
Хвороби тварин
Діагностика
База ветеринарних препаратів
Технічне забезпечення
Переробка та якість продукції
Економіка
Правове забезпечення та земельні питання
Корисна інформація
Новини
Статистика
Ціни
Аграрна освіта та наука
Дорадництво
Агровебкаталог
Дошка агро-оголошень
Агро-форум
Тваринництво - Ветеринарія - Хвороби - Незаразні / Внутрішні (терапія) - Закупорення стравоходу


Пищевая непереносимость гистамина

Закупорення стравоходу

(Obstructio; obturatio oesophagy
Загальна інформація
Пов­не або часткове його закриття кормовими масами чи сторонніми ті­лами. Реєструють частіше у великої рогатої худоби в осінню пору року, рідше — у дрібних жуйних, коней, собак, свиней, звірів і птиці.
Етіологія
Первинна обтурація стравоходу в жуйних може бути картоплею, буряком, морквою, яблуком, качаном кукурудзи чи капусти, великими шматками гарбуза, іноді кормовим клубком (при годівлі грубими кормами), сторонніми тілами (проковтнуті ганчірки, рушники та ін.). У коней причиною закупорення може стати жадібне поїдання малопережованого і недостатньо зволоженого слиною грубо­го корму та зерна. У собак, котів і звірів обтурацію спричиняють проковтнуті недостатньо пережовані сухожилки і хрящі, великі шмат­ки м'яса, кістки, рибні кісточки. У молодих собак до закупорення стравоходу призводять проковтнуті при пустощах різні сторонні тіла. Вторинна обтурація буває при паралічі, розширенні, звуженні та спазмі стравоходу.
Патогенез
Здебільшого закупорення кормовими масами чи сто­ронніми тілами спостерігається у великої рогатої худоби у верхній частині стравоходу, а у коней та інших тварин — в нижній, біля кардіального сфінктера. Біль, який виникає при спазмах, рефлекторно викликає порушення функцій різних органів.
Симптоми
Під час поїдання корму тварина раптово починає непо­коїтися: відходить від місця годівлі, безперервно робить напружені ковтальні рухи, витягує шию або опускає голову, часто відкриває рот, з якого витікає пінява слина, з'являються позиви до блювання. У жуйних, крім того, відмічають стогін, судорожний кашель, тварина часто мотає головою, б'є тазовими кінцівками в напрямку живота. При закупоренні шийної частини стравоходу ознаки неспокою мають пе­ріодичний характер, при закупоренні грудної частини стравоходу вони майже завжди безперервні. В період спокою тварини роблять спроби приймати корм і воду. У разі неповної обтурації в рубець можуть проходити вода та рідкий корм, а з рубця — відригуватися гази. Проковтнута кормова маса скупчується у стравоході перед ділянкою його закупорення. При повній непрохідності стравоходу вода вили­вається через носові ходи, а корм викидається через рот, у жуйних розвивається тимпанія рубця. Температура тіла на початку обтурації тримається в межах фізіо­логічних показників, а пізніше, коли починає розвиватися запальний процес, може бути підвищеною, особливо при флегмоні у ділянці закупорення. Місце обтурації в шийній частині стравоходу виявляють при огляді, а пальпацією у ділянці лівого яремного жолоба знаходять на початку безболісну випуклість твердої консистенції. Пізніше з роз­витком запального процесу в ділянці закупорення з'являються болю­чість і припухлість стравоходу та прилеглих до нього тканин.
Діагноз
Діагноз ставлять на основі анамнезу, клінічних ознак, результатів зондування і рентгенівських досліджень.
Лікування
Спочатку слід застосовувати препарати, які знімають спазм стравоходу в ділянці його закупорення. З цією метою вводять: підшкірно атропіну сульфат великим тваринам у дозі 0,02—0,06 або 0,2%-й розчин платифіліну (0,01—0,07); аміназин у дозі 1,0—1.2 мг/кг внутрішньовенно в 2,5%-му розчині з 20%-м розчином глюкози у співвідношенні 1:5 чи внутрішньом'язово з 0,25%-м розчином ново­каїну; 5%-й розчин хлоралгідрату в дозі 100—200 мл внутрішньо­венно. Частково знімають спазм м'язів стравоходу введенням у ділянці закупорення 0,25—0,5%-го розчину новокаїну або укутуванням шиї. Після цього, якщо немає загрози життю тварини від асфіксії, почи­нають видаляти стороннє тіло. При закупоренні у верхній шийній частині стравоходу в жуйних спочатку намагаються видалити обту­раційне тіло через глотку масажуваннями знизу вверх у ділянці ярем­ного жолоба чи використовують петлеподібний зонд Хохлова. Щоб полегшити його переміщення, в стравохід попередньо вводять невели­ку кількість (50—100 мл) олії, вазелінового масла або слизового відвару. При обтурації стравоходу в грудній частині стороннє тіло обережно, поступово підвищуючи тиск, проштовхують у рубець зондом Хохлова без петлі чи іншим зондом. В деяких випадках у разі часткової обтурації стравоходу коренеплодами можливе їх самостійне переміщення в резуль­таті зняття спазму або після їх розм'якшення. При розвитку гострої тимпанії рубця, яка загрожує тварині загибеллю від асфіксії, терміново проколюють стінку рубця троакаром чи кровопускальною голкою з вели­ким діаметром. Через гільзу троакара поступово випускають гази. Зали­шають гільзу троакара в рубці до 12 год. У телят, поросят та ягнят сторонні тіла з верхньої частини страво­ ходу видаляють корнцангом або масажуванням знизу вверх у ділянці засоби (апоморфіну гідрохлорид свиням у дозі 0,01—0,02 г; собакам — 0,002—0,003 г). Якщо вищезгадані методи лікування не дали очікува­них результатів, стороннє тіло із шийної частини стравоходу вида­ляють оперативним способом або тварину відправляють на забій. Після видалення стороннього тіла із стравоходу в перші 2—4 дні дають слизові відвари, прохолодну воду з додаванням слабких роз­чинів антисептиків.
Профілактика
Коренебульбоплоди слід згодовувати лише у по­дрібненому вигляді. Випускати тварин для випасу на ділянки після збирання коренебульбоплодів необхідно лише після годівлі грубими кормами. Місця зберігання коренебульбоплодів, яблук і капусти по­трібно обгороджувати.
Групи тварин, що вражаються:
Свинарство
Скотарство
Вівчарство
Птахівництво
   яєчні кури
   м'ясні кури
   м'ясо-яєчні кури
   індики
   гуси
   качки
Конярство
Кролівництво та хутрове звірівництво
   кролі
   лисиця
   норка
   нутрія
   песець
Дрібні домашні тварини
   Собаки

Свіжі обговорення на агро-форумі: Гусеничная пара - кто что знает? Вопрос по рекультивации Решил заняться рисом. Какая техника нужна? Что за проблема??? Яблоки опадают не созрев
©agroua.net 2002-2015. Усі права захищені.
Без посилання на сайт "Аграрний сектор України" (agroua.net) перепублікація матеріалів заборонена.