20 вересня 2019р.
про проект | контакти | часті питання | мапа | гостьова книга | English ver.
Аграрний сектор України
 
Рослинництво
Тваринництво та ветеринарія
Каталог тварин
Свинарство
Скотарство
Вівчарство
Птахівництво
Конярство
Кролівництво та хутрове звірівництво
Рибництво
Шовківництво
Бджільництво
Годівля тварин
Корми та кормова база
Норми годівлі
Племінна справа
Племінні господарства
Корисна інформація
Ветеринарія
Хвороби тварин
Діагностика
База ветеринарних препаратів
Технічне забезпечення
Переробка та якість продукції
Економіка
Правове забезпечення та земельні питання
Корисна інформація
Новини
Статистика
Ціни
Аграрна освіта та наука
Дорадництво
Агровебкаталог
Дошка агро-оголошень
Агро-форум
Тваринництво - Ветеринарія - Хвороби - Незаразні / Внутрішні (терапія) - Синдром стресу


Пищевая непереносимость гистамина

Синдром стресу

stress
Загальна інформація
Стан організму, який виникає при дії надзвичайних або патологічних подразників і характеризується адаптаційною відповіддю. Спостерігають у тварин усіх видів. Особливо схильні племінні зі слабким типом вищої нерво­вої діяльності.
Етіологія
Виділяють транспортний, технологічний, емоційно-бо­льовий стрес, стрес-синдром у свиней. Причинами транспортного і стресу є порушення правил перевезення тварин без попередньої під­готовки. В етіології технологічного стресу важливу роль мають шуми працюючих механізмів, часті перегрупування тварин, зважування по­росят. Причини стресів птиці — часта зміна кормів і режиму годівлі, висока щільність посадки, розміщення в одному пташнику різновіко­вої птиці, переміщення її з одного пташника в інший, надмірна освіт­леність, недостатній фронт годівлі, нестача гнізд. Серед причин емоційно-больового стресу часті ветеринарні маніпуляції, поява у пташнику сторонніх осіб.
Патогенез
У розвитку стресу умовно виділяють три стадії: триво­ги; резистентності; виснаження. В початкову стадію мобілізуються пристосувально-захисні механізми швидкої дії. У стадію резистент­ності підвищується продукція гормонів кори надниркових залоз: глюко-і мінералокортикоїдів, кортикостероїдів. Це спричиняє посилення окислювально-відновних процесів, активізації клітинного та гумо­рального імунітету. Коли стресори надмірні й впливають тривало, то стадія резистентності переходить у третю — виснаження: посилюють­ся розлади вищої нервової діяльності, виникають ознаки серцево-судинної та легеневої недостатності, настає гіпоксія, можливий колапс.
Симптоми
Спільними ознаками всіх форм стресу є: підвищена збудливість, страх, агресивність, швидка стомлюваність, пригнічення, тахікардія, аритмія, сповільнення або посилення перистальтики ки­шечнику, зниження чи втрата апетиту. У стадії виснаження настає анорексія, схуднення, можливі колапс і кома. При транспортному стресі ознаки хвороби спостерігаються під час транспортування або у перші 2—3 доби після нього. Діагностують підвищення температури тіла, тетанію, пізніше — може розвиватися діарея й пневмонія. При технологічному стресі встановлюють насамперед зниження продуктивності, репродуктивної функції, ослаблення м'язового тону­су. У птиці спостерігають збудження, неспокій, канібалізм. Свині верещать, безцільно рухаються, у них з'являються клонічні судоми і напади епілептичного типу. У разі емоційно-больового стресу в стадію тривоги встановлюють занепокоєння, збудження, зниження продук­тивності, пронос. Період відновлення — 7—10 днів.
Лікування
Усувають причини стресу. Застосовують нейролептики, транквілізатори, седативні засоби, адаптогени, вітамінні препарати. Аміназин призначають внутрішньом'язово по 0,5—2 мг/кг маси (за­лежно від віддалі) за 1—3 год перед транспортуванням. З метою про­філактики технологічного стресу за 2—3 дні до планової техноло­гічної операції й протягом 3—5 днів після неї дають аміназин разом з кормом: свиням — 0,25—0,5 мг/кг маси тіла. Як транквілізатор застосовують: фенозепам (всередину 0,3 мг/кг маси раз на добу протягом 3—7 днів) та нозепам (всередину по 0,3— 0,5 мг/кг 2—3 рази на день). Амізил (бенактизин) призначають при невротичних станах, підготовці до операції, для профілактики стресу (всередину свиням і вівцям — 0,1 мг/кг маси, дрібним тваринам —0,3 мг/кг; як стрес-протектор при технологічному стресі птиці всере­дину — по 3 мг/кг протягом 3—7 днів). Для підвищення захисних сил організму застосовують антистресові суміші, до складу яких входять препарати вітамінів A, D, Е, групи В, аскорбінова кислота. З метою знерухомлення тварин і профілактики стресу перед операцією застосовують ромпун, аромпун (хілозин) у дозі 0,25—0,5 мл, для повної втрати здатності рухатися — 1 мл на 100 кг маси тіла.
Профілактика
Намагаються не створювати стресових ситуацій. Для профілактики емоційно-больового стресу в курчат і курей-несучок рекомендують антистресову суміш з розрахунку на 1 кг корму: вітамін А — 15 000 MO, D3— 1000, Е — 20 мг, К — 8 мг, В, — 3 мг, В2 —6, В3 — 20, В4— 1100, В5 — 50, В6—4, біотин —0,12, Вс— 1,0, Ві2 — 0,01 мг, яку згодовують за два дні до вакцинації. У день впливу стрес-факторів за 1,5 год до виникнення і протягом двох наступних днів курчатам вводять з кормом аміназин з розрахунку 30 мг (несучкам 50 мг); резерпін або еленіум 1 мг/кг у ті ж самі терміни. Стрес у птиці профілактують аміназином, який задають з кормом протягом 30—40 днів у дозі 0,5 мг/кг маси тіла. Для профілактики транспортного стресу дотримують оптимальної щільності розміщення: для великої рогатої худоби — 0,4 м2 на 100 кг маси, свиней — 0,45—0,5 м2на 100—120 кг маси. Великих тварин розміщують уздовж осі транспортного засобу. Час транспортування на автомобілі не повинен перевищувати 90 хв. При більших відстанях площу підлоги на одну тварину збільшують, у дорозі організовують зупинки для напування і відпочинку тварин. Швидкість руху скотовозів обмежують до 50—60 км/год. За день до початку транспортуван­ня кількість кормів зменшують. У дорозі забезпечують тварин легкозасвоюваними кормами, водою.
Групи тварин, що вражаються:
Свинарство
Скотарство
Вівчарство
Птахівництво
   яєчні кури
   м'ясні кури
   м'ясо-яєчні кури
   індики
   гуси
   качки
Конярство
Кролівництво та хутрове звірівництво
   кролі
   лисиця
   норка
   нутрія
   песець
Дрібні домашні тварини
   Коти
   Собаки

Свіжі обговорення на агро-форумі: Фундук "Трапезунд". ЧП "Ореховод-практик" принимает заказы вегетативных саженцев на осень 2014. Трансгенные козы Коптильные палочки Чем лучше отмывать свинарник? Сосед-захватчик
©agroua.net 2002-2015. Усі права захищені.
Без посилання на сайт "Аграрний сектор України" (agroua.net) перепублікація матеріалів заборонена.