27 травня 2020р.
Аграрний сектор України
 
Рослинництво
Тваринництво та ветеринарія
Технічне забезпечення
Переробка та якість продукції
Економіка
Правове забезпечення та земельні питання
Корисна інформація
Новини
Статистика
Ціни
Аграрна освіта та наука
Дорадництво
Нормативно-правове забезпечення
Каталог дорадчих служб
Питання та відповіді
Консалтингові організації
Система "Конка"
Агровебкаталог
Дошка агро-оголошень
Агро-форум
 

питання-відповідь

автор питання/відповідь
Анна Ігорівна Пігарева (?)
17.03.2005 в 17:10
Яка роль мікро і макро елементів в годівлі жуйних тварин?
Анна Ігорівна Пігарева (?)
17.03.2005 в 17:11
Ну яка ж ?
Анна Ігорівна Пігарева (?)
17.03.2005 в 17:11
Хто мені даст відповідь на це питання?
Адміністратор
20.03.2005 в 00:26
Ваше питання в обробці, очікуйте відповіді. Поки радимо Вам звернути увагу на розділ нашого сайту “Годівля тварин”
Адміністратор
25.03.2005 в 18:24
Мінеральні речовини рослин і тіла тварин знаходяться в формі різних неорганічних та органічних сполук і виконують різноманітні функції. Вони є складовими ферментів та гормонів і поділяються на макро- ті мікроелементи.
У групу макроелементів входять кальцій, фосфор, магній, натрій, калій, хлор і сірка.
Кальцій. Цей елемент становить основу кісткової тканини, де його міститься близько 99 % від усієї кількості в організмі. Він регулює роботу серця, нервової, м'язової систем, проникність мембран клітин, активує ряд ферментів, бере участь у зсіданні крові, впливає на засвоєння фосфору, цинку тощо.
Фосфор. Основна кількість його знаходиться в кістках — до 80 % від маси у тілі. Крім того, він входить до складу нуклеїнових кислот, багатьох ферментів, фосфопротеїдів, фосфоліпідів, відіграє важливу роль в обміні вуглеводів, регулювання кислотно-лужної рівноваги в організмі, біологічних реакціях та обміні енергії.
Обмін кальцію і фосфору в організмі тварин тісно пов'язаний між собою. Тому для нормального функціонування його ці елементи повинні надходити у певних співвідношеннях. У раціонах жуйних оптимальне співвідношення кальцію й фосфору 1,5 - 2 :1, свиней — 1,2 - 1,6 : 1, коней — 1:1, птиці в період яйцекладки — 3,2 - 3,5 : 1.
При нестачі кальцію і фосфору в раціонах або порушенні їхнього співвідношення молодняк хворіє на рахіт (опухання суглобів, скривлення кінцівок), а дорослі тварини — на остеомаляцію (розм'якшену ня кісток, потовщення суглобів), остеопороз (ламкість кісток, утворення порожнин у плоских кістках). Птиця несе яйця без шкаралупи. Тому у тварин сповільнюється ріст, знижуються продуктивність і плодючість, спотворюється апетит (тварини лижуть стіни, жують неїстівні предмети).
Багаті на кальцій і фосфор м'ясо-кісткове та рибне борошно. Вегетативні частини рослин і корми із них містять багато кальцію й мало фосфору. І навпаки, багаті на фосфор та бідні на кальцій зернові корми й залишки виробництв, які переробляють зерно і насіння: висівки, макуха, шрот, пивна дробина та ін. Бідні на кальцій і фосфор коренебульбоплоди. При нестачі цих елементів у кормах до раціонів додають мінеральний підкорм, використовують солі зазначених елементів у вигляді кальцієвих, фосфорних і кальцієво-фосфорних сполук.
Магній входить до складу кісток (70 %) і м'яких тканин організму (30 % від його кількості в організмі). Він активує ряд ферментів, бере участь в обміні вуглеводів. При його нестачі у кормах тварини, особливо на початку пасовищного періоду, тварини хворіють на магнієву титанію, переважно велика рогата худоба й рідше вівці. У них відмічаються нервове збудження, тремтіння, порушення координації руху. Для запобігання захворюванню на початку пасовищного періоду худобу слід підгодовувати солями магнію.
Натрій міститься в організмі у м'яких тканинах, переважно в рідинах. Бере участь у регулюванні осмотичного тиску, кислотно-лужної рівноваги, активує фермент амілазу, є складовою слини, разом із калієм регулює обмін води в організмі. За його допомогою передаються нервові збудження. При нестачі цього елемента тварини втрачають апетит, знижують продуктивність. У рослинних кормах натрію мало, тому до раціонів треба додавати кухонну сіль.
Калій, як і натрій, знаходиться в м'яких тканинах, здебільшого у клітинах, разом із натрієм входить до складу кісток. Бере участь у регулюванні осмотичного тиску, кислотно-лужної рівноваги, регулює роботу серця тощо. Рослинні корми багаті на калій і практично при годівлі тварин нестачі його не спостерігається.
Хлор міститься в соляній кислоті шлункового соку, бере участь у регулюванні кислотно-лужної рівноваги в органах і тканинах, осмотичного тиску в рідинах організму. Нестача його у раціонах поповнюється за рахунок кухонної солі.
Сірка в організмі тварин і рослинах є складовою білків. Вона — обов'язковий елемент гормону підшлункової залози — інсуліну й у значній кількості — шерсті, копитного рогу. Нестачі сірки в раціонах при достатньому рівні білків майже не буває. Лише при використанні в раціонах жуйних небілкових форм азоту необхідна підгодівля їх сірковмісними солями.
До мікроелементів належать залізо, мідь, кобальт, цинк, йод та ін.
Залізо знаходиться в організмі в основному у сполуках з білками, особливо з білком крові — гемоглобіном. Крім того, воно входить до складу ферментів тканинного дихання — цитохромів. Запаси заліза зосереджені у печінці, нирках, селезінці, кістковому мозку. Нестача цього елемента спричиняє аліментарну анемію, втрату апетиту, сповільнення росту, схильність до захворювань. Найбільш сприйнятливі до захворювання на анемію поросята в ранньому віці внаслідок низького вмісту заліза у молоці. Для запобігання цій хворобі їм вводять внутрішньом'язово препарати заліза — феродекс, фероглюкін.
Мідь необхідна для синтезу гемоглобіну, вона є складовою деяких окислювальних ферментів. Нестача її викликає виснаження організму, депігментацію шерсті, затримку росту, анемію, погіршення апетиту, пронос та інші захворювання.
Кобальт необхідний для розвитку мікроорганізмів, які синтезують вітамін Біг, активує ряд ферментів. Нестача його призводить до авітамінозу Віг, у тварин спостерігаються слабкість, різке схуднення. Хвороба має назву сухотки. Найчутливіші до нестачі кобальту велика рогата худоба і вівці.
Цинк входить до складу багатьох ферментів, проявляє стимулюючу дію на ряд статевих гормонів, гормони гіпофіза. При його нестачі тварини хворіють на паракератоз — запалення шкіри, відстають у рості. У курчат порушується оперення, затримується кальци-фікація кісток.
Йод є складовою гормону щитоподібної залози — тироксину. При його нестачі у тварин збільшується щитоподібна залоза, знижується плодючість, спостерігається мертвонародженість, приплід маложит-тєздатний, часто без волосяного покриву.
Крім того, в живленні тварин важливе значення мають марганець, молібден, фтор, селен та ін.
Як правило, кількість мікроелементів у кормах і тілі тварин виражають у міліграмах на 1 кг маси, тоді як макроелементів — у грамах або відсотках. При нестачі макро- та мікроелементів у кормах їх додатково вводять до раціону у вигляді мінеральних підкормів.


додавати питання (в тому числі уточнюючі) можуть лише зареєстровані користувачі
псевдонім : пароль :
зареєструватись
  ©agroua.net 2002-2015. Усі права захищені. Без посилання на сайт "Аграрний сектор України" (agroua.net) перепублікація матеріалів заборонена.